2016 Avrupa Kupası Ne Zaman Bitiyor?

Uzun dönemden beri konuşulan 2016 Avrupa Kupası karşılaşmalarında tarihin yaklaşması ile de birlikte heyecan da aynı etkiyle artmaktadır. Pek çok ülkenin önemli derecede önem verdiği bu hususta, 24 takım mücadelerini sergileyeceklerdir. Daha önce herkesin alışkın olduğu 16 takımın bulunması, 2016 Avrupa Kupası karşılaşmaları için değişikliğe gidilmiştir. Fakat bu değişiklik yapılırken, UEFA‘ya üye olan ülkelerin katılımları ve oylamaları sonucunda öyle bir karar alındığını da ifade edebiliriz. Bununla birlikte, bir diğer önemli konu, herkesin merakla beklediği 2016 Avrupa Kupası ne zaman başlıyor olduğudur. 10 Haziran’da Fransa’da karşılaşmalar başlayacak ve ev sahibi olan Fransa, Romanya ile mücadele ederek açılışı başlatacaktır. Epey bir hayran kitlesinin bulunduğu bu mücadelede, birçok ülkenin televizyonlarında aynı anda canlı yayın bağlantısının yapılması ve diğer çalışmalar, 2016 Avrupa Kupasının bir diğer ekonomik yönünüde ortaya koymaktadır. Özellikle Fransa’nın turist hacmi konusunda da büyük bir artış alacağı söz konusudur.

2016avrupakupasi

2016 Avrupa Kupası hangi tarihte başlıyor sorusunu Türkiye’nin karşılaşması içinde sorabiliriz. Türkiye mücadelesinde, 12 Haziran’da milyonlar ekranlara kilitlenebileceklerdir. Büyük bir serüvenin yaşanacağı ve en iyi şekilde beklentilerin alınabileceği bu noktada, Türkiye ilk maçını, Hırvatistan ile yaparak, Fransa’nın Paris şehrinde milyonlara değecek bir karşılaşmaya çıkacaktır. Grup mücadelesinde Türkiye’ D grubunda Hırvatistan’dan sonra, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile karşı karşıya gelecektir.

Türkiye’nin D Grubundan Çıkması İçin Ne Lazım?

Türkiye’nin en basit hali ile bulunduğu D grubundan çıkabilmesi için 12 Haziranda Hırvatistan, 17 Haziranda İspanya ve 21 Haziranda Çek Cumhuriyeti ile olan karşılaşmalarda iyi bir başarı elde etmelidir. Bu başarının sağlanması içinde grup içerisinde Türkiye’nin ilk iki de yer alması oldukça mühim bir önem taşımaktadır. Bu sayede iyi bir şekilde sorun yaşanmadan bir üst tur olan Son 16 Tur Maçlarına katılım hakkında sahip olabilmektedir. Fakat grup mücadelelerinde sadece Türkiye değil, diğer ülke takımlarınında aynı durumu almaları gerekiyor. Böylece 6 grup içerisinden 4 takım arasından ilk ikiye yerleşen 12 takım, bir üst tura çıkabilecektir. 4. sırada kalanlar elenecek ve 3. sırada olan en iyi 4 takım bir üst tura çıkabilecektir. Fakat bunun olması ihtimalinde yine de düşüktür. Böylece grup mücadelelerinde 24 takımdan 16’sı çeyrek final mücadelerine katılma hakkı sağlayabiliyor.

Fransa’da Yapılacak 2016 Avrupa Kupası Stadyumları

Grup mücadeleleri için stadyumlar bellidir. Her bir iki ülkenin karşılaşmalarında Fransa’nın değişik şehirlerindeki stadyumlarında ayarlamalar yapılmıştır. Bu şehirler arasında;

  • Paris,
  • Leon,
  • Nice,
  • Toulouse,
  • Bordeaux,
  • Saint Denis,
  • Villeneuve’d ascq

yer alıyor. Her bir şehrin stadyumu Fransa ligi takımlarına ait olan stadlar olmaktadır. 2016 Avrupa Kupası başlangıç tarihinden itibaren, bu stadlar üzerinde tüm karşılaşmalar yapılarak, kimin şampiyon olacağı da belli olacaktır.