2016 Avrupa Kupası Maç Tarihleri

Avrupa Futbol Şampiyonası, “Avrupa Uluslar Kupası” adıyla, UEFA tarafından 1960 yılında düzenlenmeye başlamış olan bir spor organizasyonu olarak bilinmektedir. Bu organizasyonun konusu “Futbol” dur. Avrupa Futbol Şampiyonası bugünkü adını, 1968 yılında almıştır. Avrupa Kupası 4 yılda bir verilmektedir.

Avrupa Uluslar Kupası Organizasyonunun Doğuşu

1927 yılında Fransa Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Henri Delaunay, Avrupa’da gerçekleşecek bir “Futbol Turnuvası” düzenlemeyi düşünmüş ve bu fikri tüm gerekli mercilerle paylaşmıştır. Fikir hayata geçmiştir lakin bu sırada Henri Delaunay yaşamını yitirmiş ve fikrinin gerçekleştiğini görememiştir. Yine de Futbol Federasyonu Genel Sekreteri, Avrupa Futbol Şampiyonasının mimarı olarak kabul edilmektedir.

2016avrupakupasi21

Avrupa kıtası üzerindeki ilk uluslararası şampiyona 1060 yılında gerçekleşmiştir Şampiyonaya katılan takımların tamamı, milli takımlardan oluşmaktadır. Ve bu şampiyonanın adına; Avrupa Uluslar Kupası denmiştir. İlk yıl turnuvaya katılan ülke sayısı 17 olarak kayıtlanmıştır. Yarı Final ve Final karşılaşmaları, Fransa’da gerçekleştirilmiştir. İlk Avrupa Kupasının sahibi, SSCB olarak tarihe geçmiştir. Yarı Finalde Yugoslavya ile karşılaşan SSCB, uzatmalara giden karşılaşmada attıkları golle kıl payı şampiyonluğu kazanmışlardır. Yugoslavya da Şampiyonluğu hakedecek bir Futbol oyunu sergilemiştir. Burada siyasi bir hareketle Yarı Finale oyunsuz yükselen SSCB, Avrupa Kupasını çok şanslı gelişmeler sonucu kazanmış olmuştur. SSCB ve İspanyanın yarı finalde eşleşmeleri ve politik seebpler dolayısıyla karşılaşmaya gelemeyen İspanya sayesinde SSCB, 1 karşılaşma eksik oynamış bir şampiyon olarak bilinmektedir. Geçen 4 yılsonunda tekrar karşılaşmalar başlamıştır ve tarihin anlamlı olarak altını çizdikleri bir olay gerçekleşmiştir. 1964 yılında Avrupa Uluslar Kupası İspanya’da oynanmıştır. Ve 1964 yılının Avrupa Uluslar Kupası Şampiyonu olan ülke İspanya’dır. Final maçında SSCB ile karşı karşıya gelerek, SSCB’yi 2-1 yenerek, bu kupayı hak etmiştir. İlahi adalet tecelli etmiştir ve İspanya 4 yıl önce veremediği mücadeleyi vererek, Şampiyon olmayı 1964 yılında başarmıştır.

Yıl 2016! Kupa Kimin Olacak?

2016′ da 15. si düzenlenecek olan  “Avrupa Futbol Şampiyonası” Fransa’da yapılacaktır. Fransa’nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapma kararı, 2010 yılında 28 Mayıs günü Cenevre Şehrinde, İsviçre’de, 2 kademeden oluşmakta olan bir kura sistemiyle belirlenmiştir. 2016 yılında yapılacak olan futbol organizasyonunda, diğer yıllara göre değişiklik bulunmaktadır. 2016 yılı Avrupa Kupası maçlarında karşılaşacak olan takım sayısı, UEFA’ya üye olan 53 ülkenin federasyonlarında bulunmakta olan söz sahibi yöneticilerin vermiş oldukları oylar ile alınmış olan karar neticesinde, 16 takımdan 24 takıma yükseltilmiştir. Böylelikle heyecan daha da artmıştır. Avrupa Kupası maçları ne zaman yapılacağı ve tüm detayları önceden belirlenmiş olan bir organizasyondur. Bu nedenle de şampiyano süreci çok profesyonelce yaşanmaktadır. 2016 Avrupa Kupası maç tarihleri, yaz aylarına denk gelmektedir. Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki ilk karlaşma, 10 Haziran 2016 yılında gerçekleşecektir.